برخی عناوین

 

در تهی آشیان می خوانیم

تهی آشیان

این کتاب دستاورد سه سال از سی سال تلاش شب و روزگار در هر روز هفته و روز های تعطیل چهار فصل سال، با وجود ماهیت کار دشوار و فرسایندة رشتة زنان، زایمان و نازایی در کنار برپایی و ادارة کانون گرم خانواده جهت دانایی و آگاهی روز افزون هموطنانم چه زن یا مرد به قلم فرسایی کشیده شده است.

آناتومی دستگاه تناسلی زن

اعضای اصلی سیستم تولید مثل زن رحم، تخمدا نها و لوله های رحمی هستند. کار این بافت ها توسط هورمونهای مترشحه از مغز و غدۀ هیپوفیز کنترل می شود.

هورمو نها مواد شیمیایی هستند که در بدن ساخته شده وارد سیستم گردش خون می شوند. هورمونهای مغزی، روند سیکل قاعدگی حاملگی و تولید شیر را در پستا نها تنظیم می کنند.

دوران یائسگی در زنان

یائسگی دوران جدیدی از زندگی زنان است که برای سازگاری با تغییرات آن باید بر میزان دانش و آگاهی خانواده ها و حتی جامعه افزود.

دیگر این واژه مترادف با از کار افتادگی، ناتوانی بیماری، پیری و افسردگی نیست و در واقع یائسگی یک بخش طبیعی در ادامه زندگی زنان است که برای هر زنی رخ می دهد. برخی از خانم ها تفاوت های مختصری در بدن خویش می یابند و بعضی دیگر از پسِ دگرگونی های این دوران برنمی آیند.

عوامل تأثیرگذار بر ماهیت یائسگی زن

ژنتیک و عامل محیطی

تنش ها و بحران های شدید عاطفی

سبک زندگی

سیگار کشیدن و ...

نارسایی زودرس تخمدان

همان گونه که پیشتر بیان شد سن متوسط یائسگی 52 - 50 سالگی است.

یائسگی زودرس در سنین جوانی به علت ناتوانی تخمدان ها در تولید هورمون های استروژن و پروژسترون بروز می کند. در واقع یک درصد از دختران و بانوان، زیر چهل سال یائسه می شوند.

نشانه های یائسگی در زن

گُرگرفتگی

نامنظمی قاعدگی

اختلالات خواب و تعریق شبانه

تغییرات روحی و ...

دیدار پزشک

برای ملاقات با پزشک خود را آماده کنید. نشانه های یائسگی در روز یا هفته و شدت و تکررآنها را یادداشت فرمایید. همچنین مصرف داروها و ویتامین ها را به پزشک خود اطلاع دهید. پرسش هایی که پزشک از شما خواهد پرسید ...

تشخیص یائسگی و طب پیشگیری در زن

در واقع دوران یائسگی، سومین بخش فیزیولوژیک در زندگی هر زنی است که پس از دوران قاعدگی و باروری رخ می دهد.

بنابراین جهت تشخیص زودرس بیماری ها، پیشگیری و درمان مناسب آن پس از دیدار پزشک باید به این نکته ها توجه کرد...

پوکی استخوان و راه های پیشگیری از آن

استخوان های ما همه روزه، فشار زیادی را در زندگی روزمره تحمل می کنند. آنها هنگام ایستادن و حرکت کردن کشیده می شوند.

لایة خارجی استخوان سخت و جامد بوده که بدان لایه فشرده یا کورتیکال می گویند. پیرامون این لایه، پوسته یا پریوست نام دارد.

بخش درونی استخوان یا ترابکول، حکم یک حامی برای استخوان و شبیه به یک تکه اسفنج یا کندوی زنبور عسل است. در فضای مابین این حفره های اسفنجی، مغز استخوان وجود دارد که سلول های خونی بدن انسان را می سازد.

نشانه های کاهش هورمون در سیستم تناسلی زن

فعالیت جنسی یک رفتار برای تمامی عمر است که از بدو تولد آغاز شده و با مرگ به پایان می رسد. نیاز به یک مراقب با محبت و همراه مهربان یک خواستۀ ابدی است. امروزه روز، افراد سالخورده طولانی تر و سالم تر از گذشته زندگی می کنند، زیرا استراحت و تفریح بیشتری داشته و هُشیاری آنها نسبت به مسائل جنسی افزایش یافته است.

درمان هورمونی در یائسگی زن

چنانچه با نظر پزشک مجاز به مصرف درمان هورمونی هستید لازم است پیش از هر گونه اقدام، آزمایش های ضروری خون و ادرار برای شما همچنین معاینه و سونوگرافی از لگن انجام شود.

درمان غیر هورمونی در یائسگی زن

ریشة واژة یائسگی به معنای یأس و نا امیدی از قابلیت بارور شدن و جوانی پشت سر گذاشته در دوران میانسالی است. در این بخش از زندگی، زنان از نظر فیزیولوژی بدن و جنبة روانی دچار دل نگرانی های عمیقی شده و اگر خویش را با دانش به روز و کتابخوانی و رسانه ها مطابقت دهند علاوه بر حفظ سلامت تن، به طور قطع قادر به حفظ آرامش ذهن و روان خود خواهند بود.

کاربرد لیزر و کربوکسی تراپی در نشانه های واژینال

به گونه شایع با زنانی پس از عمل جراحی مواجه می شویم که فعالیت جنسی درآنها کاهش یافته است. این اعمال خاص جراحی، شامل: برداشت بخش خارجی دستگاه تناسلی و یا سرطان پستان بوده که استفاده از هورمون درمانی پس از عمل در این بیماران ممنوع است.

در عصر حاضر برای رفع این مشکل زناشویی یک روش مدرن لیزر درمانی با منافع بسیار زیاد و آثار بد اندک در این جایگاه قرار می گیرد.

آناتومی دستگاه تناسلی مرد

دستگاه تناسلی مرد تحت تأثیر هورمو نهای خاصی به وظیفه خود یعنی تولید اسپرم یا نطفه نر عمل می کند.

بخشی از این دستگاه در بدن و بخشی دیگر در بیرون از بدن مرد قرار دارد.

دوران یائسگی در مردان

دوران یائسگی یک فصل طبیعی از عمر زنان و مردان است که میزان کمِ هورمونی موجب تغییراتی در بدن آنها می شود.

این تغییرات ممکن است در هر زمان رخ داده و چگونگی بروز آن در هر فرد متفاوت است.

دی ان ان