برخی عناوین

 

رافابس (چاپ دوم)

رافابس

کتاب رافابس با مجموعه ای کامل از دانستنی های علمی جهان در رابطه با پیدایی انسان به تازگی انتشار یافته است . نویسندۀ این کتاب کوشیده است تا با بهره گیری از آخرین داده های پزشکی و دانش روز در زمینۀ بارداری ، در بالا بردن سطح دانش و آگاهی جوانان ایرانی که در واقع پدران و مادران فردای این دیار هستند کارساز باشد. نخستین بار است که در ایران چنین مجموعه ای در عرصۀ پزشکی با ادب پارسی در آمیخته و خواننده را از نظر عطش فراگیری مطالب پزشکی به زبان شیرین و سلیس فارسی سیراب میسازد .

اسطوره ایرانی آفرینش

مشی و مشیانه ، نخست به خداوندی هرمزد گواهی دادند، اما به فریبِ اهریمن به گناه گراییدند و به قربانی پرداختند. جامه ساختند. نخ رشتند. آهن گداختند. ظرف چوبین ساختند. با هم نزاع کردند. بر هم رشک بردند و تا چهل سال به یکدیگر گرایشی نداشتند و چون فرزند بخواستند از ایشان جفت جفت دختر و پسر زاده شد. شش فرزند دختر و شش فرزند پسر که از آنها نژادهای گونه گون مردم پدید آمد و به فرمانِ دادار، هر نژادی در سرزمین و اقلیمی به سر می‌برند.

آشنایی با دستگاه تولید مثل

دستگاه توليد مثل زن :نقش رحم ، لوله‌های رحم ، گردن رحم ، واژن ، تخمدان

دستگاه توليد مثل مرد

قائدگی ، تخمک گذاری ولقاح

مهمترین نشانۀ کار دستگاه تولید مثل زن، پس از بلوغ، عادت ماهیانه (قاعدگی) است که درسنین بین 9 تا 18 سالگی در دختران آغاز می‌شود. به این ترتیب که شروع هر سیکل ماهیانه با چند روز خونریزی همراه است. دورۀ قاعدگی یا شروع خونریزی ماهیانه در یک زن سالم و جوان، معمولاً هر 28 روز رخ می‌دهد.

دراین فرآیند طبیعی، پوشش داخلی رحم تخریب شده ، فرو می‌ریزد و سبب خون ریزی از ناحیۀ واژن می شود. این خونریزی به طور معمول 2 تا 6 روز طول می کشد. دفع خون وبافت‌های قابل ریزش رحمی، فقط خاص انسان است زیرا در سایر پستانداران، خون و بافت‌های تخریبی دوباره جذب بدن می‌شوند. قاعدگی یا عادت ماهیانه به طور متوسط حدود 12 سالگی آغاز می‌شود که به طور طبیعی ابتدا نامنظم و بدون تخمک گذاری است و به مرور زمان نظم و ترتیبی دوره ای می‌یابد.

آمادگی برای بارداری

حاملگی دورۀ هیجان آوری از یک تغییر اساسی است که به پیدایی یک انسان می‌انجامد. این سفر جالب و شگفت انگیز از همان آغاز، بدن شما را طوری دگرگون می‌سازد که ناگزیرید زندگی روزمرۀ خود را با این تغییرات وفق دهید. بهترین شیوه برای اداره کردن یک حاملگی و زایمان خوب ، مراقبت‌های منظم و پی در پی این دوران است.

پس شرط اوّل : داشتن آگاهی و آموزش کافی است . بنابراین اگر قصد حاملگی دارید در وهلۀ نخست با پزشک خود برای مشاورۀ پیش از حاملگی قرار ملاقات بگذارید و در صورت حاملگی ، با مراقبت‌های ماه به ماه دوران بارداری و ارزیابی منظّم رشد جنین، سلامت خود و کودکتان را تضمین کنید. روشن است والدین دلسوز با ایجاد آرامش و آگاهی از شیوه‌ های برتر زندگی، نقش پر مهری در فردای کودک خویش ایفا می‌کنند.

به دنیای مردان چگونه قدم میگذارید؟

این کتاب سعی در معرفی بیشتر جنبه‌های شخصیتی و رفتاری مردان دارد. در نخستین دیدار با پزشک زنان، حضور پدر آینده نیز در کنار همسرش ضروری است ، زیرا بررسی سلامت جسمی و روانی والدین، بارداری سالم تری را برای جنین در حال رشد پایه ریزی خواهد کرد. به طور کلی مردان از نظر بیولوژیکی، روانی و اجتماعی با زنان تفاوت‌های بارزی دارند.

هنوز که هنوز است در قرن بیست و یکم نشانه‌های حمایتگرانه، ضعف نشان ندادن و تسلط براوضاع و احوال در رفتار بیشتر مردان به چشم می‌خورد و تنها برتری آشکاری که بین زن و مرد وجود دارد و همیشه برای مردان پرسش برانگیز بوده، همانا قابلیت باروری و زادن زنان است. در واقع این رویداد جزو شگفتی‌های طبیعت است که از دیر باز تا کنون به زنان تعلق دارد.

بارداری

بهترین زمان بارداری در یک سیکل طبیعی قاعدگی که هر 28 روز در زنان سالم و جوان رخ می‌دهد، میانۀ سیکل یا روز 14 قاعدگی است. در این زمان تخمکِ رسیده ، درون یکی از تخمدان‌ها تشکیل شده ، وارد لولۀ رحمی می‌شود. تخمک گذاری را می‌توان پس از بیدار شدن از خواب و پیش از هر گونه فعالیت روزمره با استفاده از یک دماسنج زیر زبانی اندازه گیری کرد. هنگام تخمک گذاری و ترشح هورمون پروژسترون از تخمدان، دمای بدن حدود نیم درجه افزایش یافته و تا زمان قاعدگی بعدی همچنان بالا باقی می‌ماند.

به بیانی اینافزایش دما ، نشانگر کار طبیعی تخمدان است. آمیزش جنسی بدون جلوگیری در زمان تخمک گذاری به طور تقریبی در 25 درصد از خانم‌ها به حاملگی می‌انجامد. پس از گذشت یک سال از آمیزش جنسی و عدم موفقیت دربارداری، حتماً با پزشک خود مشورت کنید. البته بهتر است درخانم‌های 35 سال به بالا این زمان ملاقات زودتر یعنی پس از 6 ماه صورت بگیرد.

تغیرات بدن مادر در بارداری

تغییرات ویژۀ بدن مادر در سه ماهۀ اوّل بارداری

تغییرات ویژۀ بدن مادر در سه ماهۀ دوم بارداری

تغییرات ویژۀ بدن مادر در سه ماهۀ سوم بارداری

تغیرات پوستی در بارداری

تیرگی پوست ، خال های عنکبوتی ، اکنه ، پاهای لکه دار و کبود ، خارش پوست ، ترک‌های پوستی ، ضایعات کهیر مانند خارش دار ، بثورات خارش دار حاملگی ، تعریق و عرق سوز ، سولاریوم

چگونگی رشد جنین

پس از ورود اسپرم به تخمک و تشکیل تخم تک سلولی که چند ساعت پس از تخمک گذاری صورت می‌گیرد ، هستۀ اسپرم و تخمک با هم ترکیب شده و جنین تک سلولی شروع به رشد آغازین خود و پیدایی یک انسان می‌کند .

محصول لقاح ، یک سلول تخم 46 کروموزومی است ، زیرا سلول‌های اسپرم و تخمک هر یک 23 کروموزوم دارند. در سه روزی که سلول تخم در لوله به سر می‌برد، آرام آرام شروع به تقسیم و تکثیر کرده و سرانجام این جنین تک سلولی ، ابتدا به 2 و سپس به 4 ، 8 و 16 سلول تبدیل می‌شود. پس از مرحلۀ 16 سلولی ، شکل تخم از حالت گرد به صورت توت در آمده و در این مرحله که مرولا نام دارد، وارد رحم می‌شود. این توده حدود 2 تا 3 روز در حفرۀ رحم سرگردان است ، و در نهایت به یک کرۀ توخالی شکل سلولی به نام بلاستوسیست در می آید که به اینصورت ، در روز ششم پس از لقاح ، در دیوارۀ رحم لانه گزینی می‌کند و به دو بخش اصلی، جفت و جنین تبدیل می‌شود .

رژیم غذایی سالم در بارداری

کربوهیدرات ، فیبر ، پروتئین ، چربی ، میوه ها و سبزی ها ، آب ، ویتامین ، املاح معدنی ، تأثیر تغذیه بر قدرت حافظه ، اثر قهوه و چای بر مغز ، تأثیر کمبود آهن بر مغز

و سبدی رنگارنگ از مواد مفید روی میز آشپزخانه

گیاه خواری در بارداری

هر چند گیاه خواری از مزایای بسیاری برخوردار است اما رژیم غذایی منحصر به مواد گیاهی بدون استفاده از منابع حیوانی در بارداری، تأثیر نا مطلوبی بر سلامت مادر و جنین دارد و دارای این عوارض است :

کمبود پروتئین ، کمبود کلسیم ، کمبود آهن Fe ، کمبود روی Zn ، کمبود ید I ، کمبود ویتامین B12

آموزش درست وضعیت بدن در بارداری

دردهای استخوانی و مفصلی دربارداری ، شیوۀ درست ایستادن ، شیوۀ درست نشستن ، شیوۀ برخاستن از صندلی ، شیوۀ درست نشستن هنگام رانندگی ، شیوۀ درست بلند کردن و برداشتن اشیا ، شیوۀ درست عبور از موانع ، شیوۀ لباس پوشیدن ، شیوۀ درست خوابیدن ، نرمش تقویت کمر ، شیوۀ چمباتمه زدن.

ورزش در بارداری

دوران بارداری زمان مناسبی برای رژیم و کاهش وزن نیست ولی برای یک ارتباط خوب با بدنتان ، می‌توانید تمرین های سبک ورزشی را در این دوره شروع کنید. بدیهی است دوران بارداری و پس از زایمان بهترین فرصت برای یک برنامه ریزی ورزشی است زیرا نه تنها با ورزش از پیامدهای نامناسب حاملگی پیشگیری می‌شود، بلکه شما نیز از نظر تن و روان برای تولّد نوزادتان آماده می‌شوید. تمرین های ورزشی به شما انرژی کافی می‌دهد تا حاملگی بهتری را تجربه کرده ، با افزایش قدرت ماهیچه‌ های بدن هنگام زایمان ،درد کم تری را احساس کنید .

پیش از شروع هر برنامۀ ورزشی، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و یک فعالیت فیزیکی متناسب با بارداری را برگزینید.

نوع ورزشی که شما می‌توانید در این دوران انجام دهید ....

اثرات آلودگی هوا در بارداری

در حقیقت این بخش ، شامل : چکیده ای از نکات مهم مراقبت های پیش از زایمان است که مطالب کلیدی ، مانند : آلودگی هوا ، آلودگی با سرب رنگ مو ، الکترولیز ، مسافرت ، خواب و استراحت روابط زناشویی ، استحمام ، لباس پوشیدن و رانندگی را در بر می گیرد.

مسائل شغلی در بارداری

در دنیای امروزی ، زنان ، پا به پای مردان ، در عرصه‌های مختلف اجتماعی فعالیت دارند و نقش آنها در امور پر مسؤولیت و دقیق شغلی ، پر رنگ است. گاهی زنان ناچارند در کنار وظیفۀ مادری ، به وظایف اجتماعی خود نیز عمل کنند و چه بهتر که با آگاهی و آرامش بیشتری به شغل خود بپردازند. بنا بر پژوهش‌ های علمی اخیر ، فعالیت بیش از 32 ساعت در هفته، با استرس مادر همراه بوده و نوزادان متولّد شده ، نا آرام و کم وزن هستند. استرس در زنان باردار و شاغل موجب افزایش هورمون کورتیزول در خون مادر و کاهش وزن نوزاد هنگام تولّد می‌شود و به دلیل رسیدگی بیش از اندازۀ مادر ، کودک دچار چاقی مفرط شده و در آتیه به بیماری‌های قلبی عروقی و دیابت مبتلا خواهد شد. در ضمن در این مادران ، فشار خون حاملگی و محدودیت رشد جنین شایع تر است. بنابراین برای یک زن شاغل و باردار 3 روز کار در هفته مناسب تر است.

اختلال های زنتیکی در بارداری

علم ژنتیک انسانی ، عبارت است از بررسی قوانین حاکم برماهیت ارثی ویژگی‌های انسان که در رشتۀ پزشکی به منظور تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری‌های ارثی به کار می‌رود. هر خصوصیت و ویژگی در فرد ،به دو عامل بستگی دارد که هر یک از آنها از پدر یا مادر به ارث می‌رسد . این عوامل تعیین کنندۀ خصوصیات هر فرد در زمان لقاح به طور تصادفی به هم رسیده و سرنوشت جنین را رقم می‌زنند. به این عوامل ارثی ژنمی‌گویند که معمای آن نخستین بار توسط کشیش اتریشی گرگور مندل (1884–1822 ) مطرح شد. از اواسط سال 1970 به بعد نیز با استفاده از تکنولوژی مهندسی ژنتیک و امکان دستکاری در DNA سلولی، رشتۀ ژنتیک مولکولی ابداع شد .پیشرفت‌های اخیر علمی نشان داده که جز تصادف ها، در بقیۀ بیماری‌ها و خصوصیات افراد ، عوامل ژنتیک دخالت دارند و به قولی "سرنوشت هر فرد به ساختار کروموزومی او بستگی دارد ".

تاثیر داروها و سموم شیمیایی بر جنین

تراتوژن Teratogen واژۀ یونانی، به معنای هیولا و تراتولوژی، عبارت است از شناخت عاملی که در جریان تکامل جنین ، موجب تغییر دائمی در شکل یا عملکرد بدن او شود. نقص هنگام تولّد ، در نوزادی پدید می‌آید که درزندگی داخل رحمی در معرض تماس با دارو یا مادۀ شیمیایی و یا عامل محیطی خاص قرارگرفته است.

تماس با عوامل تراتوژن در دو هفتۀ اوّل پس از لقاح یا به مرگ جنین منجر می‌شود یا اصلاً عارضهای ندارد که به آن قانون همه یا هیچ می‌گویند . ولی بحرانی‌ ترین دورۀ حاملگی از هفتۀ دوم تا پایان هفتۀ هشتم پس از لقاح است که اعضای مهم و حیاتی جنین تشکیل می‌شوند و آثار سوء مواد و داروهای غیر مجاز بر تکامل آنها ، بیشترین تأثیر را می گذارند.

بارداری پر خطر

به طور کلی هر بارداری دارای عوارض ویژه ای است ولی بارداری پر خطر به عنوان تهدید کنندۀ جدی سلامت مادر و جنین محسوب می‌شود . این عوامل خطر ساز می‌توانند مواردی ، ازقبیل : سابقۀ یک بیماری و پیشرفت آن در حاملگی ،حاملگی‌های چندقلویی ، سابقۀ یک بارداری غیر عادی و سن بالای 35 سال مادر را شامل شوند . در صورتی که پیش از حاملگی به بیماری خاصی مبتلا هستید باید در مورد درمان مناسب و پیشگیری از خطر در حاملگی با پزشک خود مشورت کنید، تا از یک مراقبت اصولی و منظم برخوردار شوید. ممکن است برخی از بیماری‌ها برای نخستین بار در بارداری رخ دهند ، مثل دیابت حاملگی . به هر حال یک مراقبت منظم و پیگیرانه در بارداری ، به کشف و درمان زود هنگام بیماری‌ها کمک می‌کند.

آسم و بیماری های قلبی

بیماری آسم عبارت است از انسداد راه های هوایی در اثرانقباض عضلات دستگاه تنفس. این بیماری که به علت ارث یا عوامل محیطی آلرژی زا به وجود می‌آید ، با عفونت‌های ویروسی مصرف آسپرین ، فعالیت ورزشی و هوای سرد تشدید می‌شود. علائم بیماری آسم به شکل خِس خِس سینه تنگی نفس ، خستگی و تغییر رنگ چهره در فرد ظاهر می‌شود. بیماری آسم ، حتی در مراحل خیلی زودرس حاملگی ، آثار نامطلوبی بر سلامت مادر و جنین می‌گذارد زیرا با فشار خون بالا، کاهش رشد جنین و زایمان زودرس در بارداری همراه است. لازم است درمان آسم در بارداری زیر نظر پزشک متخصص انجام شود . تا به حال هیچ گونه عوارض ناشی از مصرف داروهای ضد آسم بر جنین گزارش نشده است. در مطالعات علمی اخیر ، هیپنوتیزم درمانی نیز در کنترل آسم پیشرفته تأثیر مثبت دارد . مؤثرترین راه درمانی بیماری آسم، پرهیز از عوامل محیطی آلرژی زا و استرس است.

چاقی و بارداری

در دنیای امروزی هر چه به سوی صنعتی شدن گام برمی داریم پدیدۀ چاقی به عنوان عاملی خطرساز و تهدید کنندۀ تندرستی ، بیش از گذشته به چشم می‌خورد و به دلیل عوارض متعدد آن در بارداری، چند جمله ای پیرامون علل و راه درمانی آن آورده می‌شود، از علت های مهم چاقی می‌توان به نقش ژنتیک کم تحرکی ، الگوی نادرست تغذیه، شهر نشینی و صنعتی شدن جوامع اشاره کرد.

بیماری های عفونی در بارداری

سرخجۀ مادرزادی ، آبله مرغان ، هپاتیت B ، توکسوپلاسموز ، سل ، استرپتوکوک گروه B ، سیتو مگالو ، ویروس سرماخوردگی ، آنفلوانزا ، عفونت‌های دستگاه ادراري ، بيماري هاي غذايي و سوزاك.

ایدز و بارداری

ایدز یا بیماری نقص ایمنی اکتسابی ، در اثر نوعی ویروس به نام HIV به وجود می‌آید. فاصلۀ زمانی آلوده شدن به ویروس ایدز تا بروز علائم ، ممکن است از 6 ماه تا 10 سال طول بکشد. در این مدت گرچه به ظاهر فرد سالم است ، اما ناقل ویروس بوده و می‌تواند افراد دیگر را آلوده کنـد. این ویروس به گروه خاصی از گلبول های سفیدکه در برابر عوامل بیماری زا مسؤول هستند، حمله می‌کند. سیستم ایمنی، عبارت است از دفاع بدن در برابر عفونت‌ها و بیماری‌ها. در صورتی که میکروب‌ های مختلف، از جمله :قارچ‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌ها وارد بدن انسان شوند انواع سلول‌های ایمنی، به مبارزه و دفاع از بدن برخاسته ، آنها را از بین برده یا در یک حالت خفته قرار می‌دهند. هنگامی که سیستم دفاعی بدن تضعیف می‌شود، دارو به تنهایی قادر به کنترل بیماری نیست ، از این رو ویروس ایدز به مرور زمان سیستم ایمنی بدن را نابود می سازد. درمراحل اوّلیۀ بیماری، هر چند فرد بدون علامت است، اما ویروس آهسته آهسته در بدنش شروع به تخریب سیستم ایمنی می‌کند.

سرطان در بارداری

شکل گیری حیات انواع موجودات زنده، نتیجۀ همکاری سلول‌های یک ارگانیسم است که در سرطان این همکاری از بین رفته ، منجر به پیدایی موجودی ناهماهنگ و در نهایت مرگ او می‌شود. بدن ما از واحدهای کوچکی به نام سلول تشکیل شده که هر یک وظیفۀ خاصی برعهده دارند و اعمالی مانند: دفاع ازبدن ، ترشحی خاص، اکسیژن رسانی به سلول‌ها و نابود کردن میکروب ها را انجام می‌دهند. تمام فعالیت‌های سلولی، از قبیل : جذب و دفع مواد یا حتی مرگ سلولی بر اساس یک برنامه ریزی دقیق و هماهنگ تنظیم شده و سلول‌های بدن دارای طول عمر مشخصی هستند.

نقش شادی در بارداری

این شعر گهربار نمونۀ گویای زندگی است که به لحظه لحظۀ عمر، دانش، تلاش، همدردی و امید بها می‌دهد . پس شادباش ! که شادمانی اساس زندگی است. وقتی که شادی هر چیزی مایۀ خرسندی و مسرّت توست و حضور خدا را سایه وار در کنارت حس می‌کنی . این دستور کار شادی ، بهترین نسخۀ شفابخش در درمان اندوه پیش از زایمان است. § خلق شادی در تفکّر ایران باستان نیز از اهمیّت ویژه ای برخوردار بوده ، چنانکه داریوش کبیر در سنگ نبشتۀ معروف خود در نقش رجب گفته است : "بزرگ است اهورا مزدا که این بوم را بداد، که آن آسمان را بداد، که مردم را بداد و مردم را شادی بداد."

طب جانشین در بارداری

نیروی زندگی یا Life Force چیست ؟ نیروی زندگی یا انرژی ، پدیده ای است نگاه دارنده و نافذ که به آن نیروی حیاتی نیز می‌گویند. این نیرو در چین به کی Qi و در هند به پرانا موسوم است و بر این باور دامن می‌زند که نیروی زندگی در تمامی پهنۀ دنیا گسترش دارد و هر فرد جزئی از یک کلّ غیر قابل تفکیک است. غالب فلسفه‌های شرقی در این اندیشۀ عمومی مبنی بر ارتباط با یک روح جهانی واحد، مشترک هستند. افرادی که از چنین گزینه‌های طبی ، مانند: مراقبه، یوگا و تای چی پیروی می‌کنند ، نه تنها راهی برای کاهش استرس خود به دست می آورند بلکه به آنها نیرو می‌بخشد تا با انرژی حیاتی موجود در درون و بیرون از بدن خود ارتباط برقرار کنند .

تکنیک های آرمیدگی

روش های آرمیدگی، راه مؤثری برای رویارویی با استرس بوده و به منظور آرامش ذهن و یا لذّت بردن از یک سرگرمی به کار نمی‌روند . این روش ها برای مهار آسیب‌های ناشی از چالش‌های زندگی بر ذهن و جسم شما مورد استفاده قرار می‌گیرند. فراگیری این تکنیک ها در افراد گوناگون ، چه آنها که استرس فراوانی در زندگی دارند و چه آنها که استرس خود را مهار کرده اند، سودمند است. یادگیری این روش ‌ها سخت نیست و با حذف استرس در زندگی سلامت جسم و روح شما در بارداری تضمین می‌شود.

بانک خون بند ناف

سلول‌های بنیادی Stem Cells سلول‌هایی هستند که علاوه بر تولید سلول‌های خونساز مشابه با خود، قادرند در مجاورت فاکتورهای گوناگون رشد ، متمایز شده و سلول‌هایی با توانایی‌های مختلف به وجود آورند و به این ترتیب می توانند در درمان بیماری ها مؤثر باشند. پس از تشکیل سلول تخم و تقسیم مکرّر آن در انسان سلول‌های بنیادی ایجاد می‌شوند که علاوه بر تکثیر و تولید مثل، بعضی از آنها، تمایز یافته و به بافت‌های مختلف بدن تبدیل می‌شوند.

پدر شدن

کلمه های : پاپا و ماما واژگان کهن پارسی هستند که از گویش ایرانی به سراسـر جهان گسترش یافته و نشان از آیین دیرین این سرای کهن دارد. ( ماریژان موله ، ایران شناس معروف فرانسوی) بدین سبب سزاوار است که به عنوان وارثان این گوهر اصالت، کردار شایسته ای از نظر پدر شدن و مادر شدن داشته باشیم . چنین به نظر می‌رسد که بارداری یک وظیفۀ مادرانه است و مادران ، نقش و سهم پدران را در این وظیفه اندک می‌شمارند ولی واقعیت ، این نیست. پدران در مورد کودک در راه اظهار نظر می‌کنند، با مادر همدلی و حتی در مورد مسافر کوچولو مطالعه می‌کنند ، ولی در رویارویی با اصل مسأله می‌بینند که تجربۀ بچه دار شدن با پوشک عوض کردن و شب بیداری‌ها تحقق می‌یابد. افزون بر آن برای هیچ پدری این امکان وجود ندارد که لحظه به لحظه حرکات کودک را نزدیک قلب خود حس کند. با وجود این ، پدران می‌توانند در تمام مراحل بارداری، شرکت جسته ، با همسر خود نزد پزشک بروند ، به ضربان قلب جنین گوش کنند و یا تصویر او را در دستگاه سونوگرافی ببینند و نیز به اتفاق مادر نامی نیک و زیبا برایش برگزینند .

زایمان بدون درد

بیشتر خانم‌های زائو در اندیشۀ زایمان بدون درد هستند ، هر چند که در اکثر موارد ، بدون استفاده از داروهای ضد درد یا بی ‌‌حسی، زایمان صورت می‌گیرد. ترس و مسایل ناشناخته ، سبب تشدید دردهای زایمانی می‌شوند . در واقع مهم‌ترین عامل درد زایمانی ترس و وحشت مادر از زایمان طبیعی است . زنانی که قوی‌ترند و کم‌‌‌‌‌‌‌ ‌تر می ‌ترسند معمولاً به مقادیر کم تری از داروهای ضد درد نیاز پیدا می کنند. شیوه های سبک سازی و تنفس عمیق نیز ، در برخی از زنان باعث تسکین درد زایمان می‌شوند . از طرفی ضد دردها علاوه بر تخفیف درد زایمانی ، شما را آرام می‌کنند تا بتوانید بین انقباضات رحمی استراحت کنید. بی حس کننده ها نیز، مانند: بی حسی موضعی نخاعی و اپیدورال ، درد را از بین برده ، باعث بی حسی رحم و نواحی لگنی می‌شوند ، با این همه هنوز عبور بچه را در کانال زایمانی حس ‌می کنید . این روش های برطرف کنندۀ درد به شما این اجازه را می‌دهند که در عین بیداری و بدون احساس درد ، هنگام زایمان تماشاگر به دنیا آمدن نوزاد خود باشید.

زایمان در آب

زایمان یا به دنیا آوردن نوزاد ، کنایه از رنج و محنت بسیار کشیدن است و به عنوان یکی از شدیدترین دردهای جسمی و روحی بدن شناخته می‌شود . امروزه آمار عمل سزارین در ایران به علت ترس و اضطراب مادر از دردهای زایمان طبیعی ، به چند برابر آمار جهانی رسیده است. یکی از روش های زایمان بدون درد و عدم استفاده از بی حس کننده‌ها ، زایمان در آب است که نخستین بار درسال 1803 در فرانسه رخ داد و در آن سال مادری پس از دو روز درد کشیدن و پیشرفت نکردن زایمان وارد وان آب گرم حمام خانه اش شد و بی درنگ نوزادش را به دنیا آورد.

زایمان طبیعی

زایمان واژه ای است پارسی و کنایه از درد و مشقت فراوان کشیدن است و به فرآیندی گفته می‌شود که جنین پس از خروج از کانال زایمانی در این دنیا حضور می‌یابد . یک زایمان طبیعی به سلامت جسمی و روحی مادر ، سالم بودن دستگاه تولید مثل و تغذیۀ مناسب مادر در دوران بارداری بستگی دارد.

سزارین یا رستم زاد

دورۀ نخست جنگ های ایران و توران، دوران شکوفایی رشته‌های گوناگون پزشکی در ایران بوده است. در آن روزگار به گفتۀ حکیم ابوالقاسم فردوسی در شاهنامه، رشتۀ کارد پزشکی یا جراحی در تاریخ بشر ، یا آنچه امروزه به سزارین معروف است نخستین بار در ایران انجام گرفت . بحق شایسته است این عمل به نام رستم که معنی قوی و درشت گون دارد ، رستم زاد نامگذاری شود. در اسناد کهن ایران در زمینه نخستین عمل جراحی شرح بسیار دقیقی موجود است که فردوسی آن را به شعر برگردانده است.

شیر مادر

وقتی پای مهر و محبت مادری به میان می‌آید، برخی از کومکورها Caecilian که از خانواده دوزیستان هستند ، با کمال میل پوست تنشان را به خورد بچه‌ها می‌دهند . اینها جانورانی شبیه کرم غول پیکرند که از 10 تا 120 سانتی متر طول داشته ، در مناطق گرم و استوایی زندگی می‌کنند . این کرم‌ها دست و پا ندارند و دندان‌هایشان برای کندن لایۀ خارجی پوست تن مادر ، مناسب است. اپیدرم یا لایۀ خارجی پوست بدن مادر هنگام مراقبت از بچه‌ها دو برابر حالت عادی ضخامت پیدا کرده و برای تغذیۀ آنها سلول‌های پر از چربی و پروتئین را در خود می‌پرورد.

مراقبت از پستان پس از زایمان

در 24 ساعت اوّل پس از شروع شیردهی، سینه‌ها سفت و متورم شده، دمای بدن حدود 38 تا 39 درجۀ سانتی گراد بالا می‌رود. تب پس از زایمان بر اثر تورم و پرخونی پستان شایع است . معمولاً این حالت گذرا و موقتی است و پس از چند روز کاهش ‌می‌یابد. درمان مناسب در این حالت دوشیدن پستان ها یا خارج کردن شیر با دست، مصرف داروهای ضد درد و گذاشتن کیسۀ یخ بر روی سینه هاست ، به گونه ای که پس از کاهش و تخفیف درد ، نوزاد قادر به شیر خوردن خواهد بود .

تغیرات بدن مادر پس از زایمان

برگشت رحم به وضع عادی ، درد و کوفتگی عضلانی ، بخیه‌های کف لگن ، یبوست پس از زایمان ، نفخ شکم ، احتباس ادرار( اشکال در تخلیۀ مثانـه) ، اندوه پس از زایمان ، عمل ختنه ، شل شدن دیوارۀ شکم ، نخستین دیدار پزشک پس از زایمان ، بازگشت قاعدگی ، ارتباط زناشویی و تنظیم خانواده.

ورزش پس از زایمان

اکنون که فرزند دلبند خود را در آغوش گرفته اید به این می‌اندیشید که چگونه اضافه وزن ناخواستۀ حاملگی را کاهش دهید ، تا به تناسب پیشین اندام خود بازگردید. بیشتر مادران مشتاقند تا هر چه زودتر وزن اضافی خود را پس از زایمان کم کنند.

همان گونه که می‌دانید دوران شیردهی زمان مناسبی برای گرفتن رژیم غذایی نیست و برای دستیابی به این هدف یا کم کردن وزن خود به میزان نیم کیلوگرم در هفته ، بهتر است از انواع ورزش‌های مناسب هوازی ، مانند : پیاده روی یا شنا بهره ببرید. یک فعالیت ورزشی مفید علاوه بر کاهش وزن از مزایای متعددی برخوردار است ، از جمله : کاهش استرس ؛ تقویت عضلات لگن و شکم ؛ انرژی زایی ؛ کاهش افسردگی پس از زایمان ؛ آمادگی برای پرورش و تربیت کودک.

چگونگی رشد و تکامل مغز انسان

از ابتدای حاملگی تا سوّمین سال تولّد کودک ، یعنی حیاتی ترین دورۀ تکاملی انسان ، یک دورۀ بالقوهُ رشد 4 ساله وجود دارد . در این مدت امکان هرگونه فراگیری مانند: آموختن، راه رفتن، حرف زدن و سازگاری با اجتماع، امکان پذیر است. در این زمان،کودک به تجارب گوناگونی برای کسب مهارت ها نیاز دارد ، به همین دلیل دانشمندان، این دوره را (ذهن گیرا یا ذهن جاذب) نام نهاده‌اند.

روش های پیشگیری از بارداری

میزان بارداری در گروهی از زنان که دارای قدرت باروری و جنسی‌ فعّال هستند، بدون هیچ روش پیشگیری در عرض یک سال حدود ۹۰ درصد است. پیشگیری از بارداری معمولاً کم خطرتر از خود بارداری است.

روش‌های پیشگیری از بارداری، عبارتند از...

لاپاروسکوپی در بارداری

تاریخچه: نخستین اندوسکوپی انسان را در طب به بقراط بزرگ که در سال های 460-375 پیش از میلاد در سرزمین یونان باستان می زیست و به صورت ابتدایی با استفاده از کاتترها و آینه، بیمار را معاینه می کرد، نسبت می دهند. استاد ابوعلی سینا ( 1037-980 میلادی) پزشک عالیقدرِ ایرانی که در سال 359 شمسی و در بخارا متولّد شد، در کتاب قانون پزشکی خود از آینه برای معاینة زنان مسلمان بهره می گرفته است به گونه ای که، خود پشت بیمار می ایستاد و با دیدن تصاویرِ آینه¬¬ای، بیماری دستگاه تناسلی زن را تشخیص می داد. اندوسکوپی مُدرن در ورای قرن حاضر شکل گرفته است. چنانچه از غرب، دانشمندان پایه گذاری، همانند: دکتر فون اوت اهل پترزبورگ و کلینگ از آلمان و ژاکوب از شهر استکهلم سوئد را، پدران لاپاروسکوپی مدرن می شناسند.

کاربرد لیزر در بارداری

لیزر چیست؟ لیزر عبارت است از سیستم تقویت نور به وسیلة تشعشعات تحریک شده. لیزر دستگاهی است که بیلیونها اتم را وادار به ساخت بی شمار فوتون یا ذرّات نوری، به طور همزمان و در یک راستا می کند به گونه ای که، یک اشعه نوری متمرکز به بیرون از سیستم پرتاب می شود. تمام اشعه های نوری لیزر، طول موج یکسان دارند و به عبارتی منسجم¬اند و این خود دلیلی بر ایجاد یک انرژی متمرکز قدرتمند است.

نامنامه

هر ملّتی باید به یادگارها، آیین‌ها و سنت‌های ملّی خود پایبند باشد. بنا بر تاریخ، برای ما ایرانیان، این سرزمین ، از جمله کهن ترین پایگاه‌های تمدّن، ادب هنر و دانش جهان به شمار می‌رود ، بدان گونه که ایران زمین مهد تمدّن چندین هزار سالۀ گیتی نام گرفته است. به گفتۀ فردوسی:

ترا دین و دانش رهانَد درست

درِ رسـتگاری ببایـدت جسـت

دی ان ان